Jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać?

Wybór soczewek kontaktowych zamiast tradycyjnych okularów wiąże się z koniecznością wybrania odpowiedniego płynu, w którym szkoła kontaktowe będą na co dzień przechowywane. W przypadku soczewek jednodniowych tego problemu nie ma, gdyż codzienne się je wyrzuca do kosza. Gdy jednak wybór padł na soczewki tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne czy kwartalne płyn jest konieczny. Jaki zatem płyn trzeba wybrać i dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Co wziąć pod uwagę wybierając płyn do soczewek kontaktowych?

Przede wszystkim na samym początku warto pamiętać, że do wyboru są płyny dezynfekujące, pielęgnujące i wielofunkcyjne. Zasadniczo ten ostatni rodzaj jest najlepszy, zwłaszcza jeśli na co dzień nosi się soczewki miękkie hydrożelowe bądź silikonowo-hydrożelowe. Za sprawą codziennej pielęgnacji komfort ich noszenia jest znacznie wyższy. Poza tym dzięki czystym soczewkom, nie trzeba obawiać się o rozwój infekcji czy stanów zapalnych oczu.

Płyny wielofunkcyjne jednocześnie nawilżają, oczyszczają i dezynfekują soczewki kontaktowe. Jednak oprócz nich  na rynku dostępne są także płyny dwustopniowe. Te są nieco rzadziej wybierane z uwagi na utrudnione stosowanie. w tym przypadku osobno należy użyć płynu do czyszczenia i przechowywania soczewek, a osobno tabletek do usuwania z powierzchni szkieł osadów białkowych. Istnieje także trzeci rodzaj płynów do soczewek - oksydacyjne. Ich składnikiem jest nadtlenek wodoru. Dlatego w tym przypadku konieczne jest stosowanie pojemniczków z dyskiem kanalizacyjnym. Ten rodzaj płynów zalecany jest osobom, które zmagają się z problemem alergii.

Najpopularniejsze płyny do soczewek kontaktowych

Gdy nie ma się problemu z oczami, a soczewki kontaktowe nie powodują uczucia dyskomfortu podczas ich użytkowania, najlepszym rozwiązaniem jest płyn wielofunkcyjny. W jego skład wchodzą wszystkie składniki, które oczyszczają, nawilżają i dezynfekują szkła kontaktowe.  Na rynku wybór jest w tym zakresie ogromny, dlatego każdy może znaleźć płyn odpowiedni dla siebie.

Niestety bardzo często wybór tego jedynego, idealnego płynu do soczewek nie jest zadaniem łatwym. Często opiera się po prostu na metodzie prób i błędów. Często przed znalezieniem odpowiedniego płynu, próbuje się wiele jego wariantów. Warto też pamiętać o tym, że często to tanie płyny do soczewek kontaktowych są najlepsze dla ludzkiego oka. Przede wszystkim jednak warto próbować. dobry płyn do soczewek potrafi znacznie zwiększyć komfort użytkowania szkieł, a przecież głównie  o to w tym przypadku chodzi.