Jak wybrać odpowiednie dla siebie soczewki kontaktowe?

Wady wzroku to dzisiaj schorzenia powszechnie. Osoby, które nie mogą lub nie lubią nosić klasycznych okularów mogą w tym przypadku sięgnąć po soczewki kontaktowe. Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów soczewek, które dopasowane są do różnych potrzeb. Jak zatem wybrać te najlepsze w danym przypadku?

Pierwsze soczewki kontaktowe

Przede wszystkim na samym początku należy udać się do specjalisty - okulisty lub optometrysty. Ten powinien ocenić stopień wady wzroku, zmierzyć geometrię oraz oraz określić czy nie występują schorzenia, które są przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Dobór odpowiedniego rozmiary u typu szkieł jest też poprzedzony pomiarem ostrości wzroku, krzywizny rogówki oraz oceną zdolności do wydzielania łez. Specjalista powinien również pokazać jak w prawidłowy sposób należy zdejmować i zakładać soczewki.

Soczewki twarde i miękkie

Soczewki kontaktowe dostępne na rynku dzieli się przede wszystkim z uwagi na materiał, z którego są wykonane. Soczewki twarde produkowane są ze sztywnego, wysoko przepuszczalnego szkła organicznego. Są dość niewygodne, a więc stosuje się je jedynie wówczas, gdy noszenie soczewek miękkich nie jest możliwe. Soczewki miękkie z kolei są praktycznie niewyczuwalne dla oka. Tworzona są z hydrożelu

Oprócz tego szkła kontaktowe dzieli się ze względu na czas ich noszenia. Wyróżnia się więc soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy roczne. Niektóre nosi się jedynie w ciągu dnia, a inne przez kilka dni bez przerwy. Odpowiedni typ dopasowywany jest do wilgotności oka i jego drażliwości. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku należy bezwzględnie dbać o ich higienę.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Okazuje się, że pielęgnacja szkieł kontaktowych nie jest trudna i zbyt czasochłonna W przypadku wersji jednodniowych problem ten w ogóle nie występuje -  pod koniec dnia się je po prostu wyrzuca. Inne soczewki należy po każdym użyciu wyczyścić i zdezynfekować płynem wielofunkcyjnym.  Każda soczewka wędruje w pojemniczku wypełnionym tą cieczą. Poza tym warto mieć zawsze przy sobie krople nawilżające do oczu.

Soczewki kontaktowe - tak czy nie?

Wiele osób decyduje się na soczewki, gdyż nie akceptują swojego wyglądu w okularach. To dobre rozwiązanie zimą oraz przy uprawianiu różnego rodzaju sportów Soczewki nie utrudniają wykonywania codziennych czynności. Niektóre z nich są wyposażone w filtry słoneczne. Sprawdzają się również, gdy wada wzroku w obu oczach różni się od siebie znacznie.

Jednak soczewki nie są rozwiązaniem dla każdego. Powinny z nich zrezygnować osoby cierpiące z powodu zespołu suchego oka czy kobiety w ciąży. Poza tym źle dobrane mogą powodować uczucie dyskomfortu i tworzenie się stanów zapalnych. Zbyt długie ich noszenie sprzyja zakażeniom.